We wtorek 13 czerwca 2017 w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa odbyło się spotkanie Towarzystwa Miłośników Ziemi Rakoniewickiej im. Michała Drzymały w trakcie którego Edward Laskowski zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. „Ocalić od zapomnienia. Nasz dom utracony na kresach wschodnich”. W drugiej części spotkania prezes TMZR Dariusz Wajs – w imieniu zarządu – przedstawił sprawozdanie z działalności towarzystwa w okresie od lutego do czerwca 2017 r.

Na początku spotkania jego uczestnicy uczcili chwilą ciszy zmarłą rok temu (12.06.2016 r.) wieloletnią działaczkę TMZR Gabrielę Hoffmann.

Następnie odbyła się prezentacja książki autorstwa Edwarda Laskowskiego. Formuła prezentacji książki była bardzo ciekawa. Mianowicie, po krótkim przedstawieniu książki przez samego autora, wyznaczeni członkowie TMZR odczytywali kolejno relacje świadków wydarzeń opisanych w książce. Odczytom ów towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez Edwarda Laskowskiego. Trzeba przyznać, że atmosfera prezentacji książki była bardzo poważna, a momentami wręcz czuło się grozę dawnych, tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w miejscowości Trójca.

Ocalić od zapomnienia. Nasz dom utracony na kresach wschodnich.

Na zakończenie Janina Lenart zadeklamowała wiersz pt. „Ziemia Kresowa” autorstwa Feliksa Konarskiego, który został umieszczony we wstępie najnowszego dzieła Edwarda Laskowskiego.

W drugiej części spotkania prezes TMZR Dariusz Wajs przedstawił sprawozdanie z działalności towarzystwa w okresie od lutego do czerwca 2017 r. Odbyła się także prezentacja zdjęć z wycieczki towarzystwa do Miasteczka Krajeńskiego, którą przeprowadziła Agnieszka Wieczorek. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali także karty okolicznościowe upamiętniające postać Michała Drzymały.