W dniu 10.06.2017 r. członkowie naszego towarzystwa wyruszyli do Miasteczka Krajeńskiego. Na miejscu bardzo gościnnie przyjęli nas włodarze gminy Pani Anna Chuchla – zastępca wójta Miasteczka Krajeńskiego oraz były wójt i jak się okazało pasjonat historii Pan Tadeusz Dąbrowski. Po serdecznym i słodkim przyjęciu w Domu Kultury wraz z gospodarzami wyruszyliśmy na wycieczkę po gminie.

Miasteczko Krajeńskie położone jest w bardzo urokliwej okolicy, w powiecie pilskim, na skraju Doliny Noteci. Jest to niewielka gmina licząca w sumie około 3240 mieszkańców.

Głównym celem naszej wyprawy było odwiedzenie miejsc związanych z osobą Michała Drzymały. W odrodzonej Polsce w 1928 r. w uznaniu zasług, Sejmik Województwa Wielkopolskiego podarował Drzymale gospodarstwo w Grabównie (gmina Miasteczko Krajeńskie). Tam gospodarował do śmierci, a więc do roku 1937. Pochowany został na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim.
Cmentarz oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego położone są na malowniczym wzgórzu. Delegacja towarzystwa złożyła kwiaty na grobie Michała Drzymały. W podmurówce nagrobka znajduje się pojemnik z ziemią z Rakoniewic oraz prochy żony Drzymały – Józefy.

Kolejnym punktem wycieczki było Brzostowo, gdzie znajduje się Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michał Drzymały. Szkoła umiejscowiona jest w przepięknym, zabytkowym pałacu otoczonym parkiem. W szkole znajduje się izba pamięci poświęcona patronowi.

Z Brzostowa udaliśmy się do Grabówna, gdzie Drzymała otrzymał gospodarstwo i mieszkał aż do śmierci. Nie zachował się niestety dom z tamtych lat. Na jego miejscu wybudowano nowy, nadal jednak należy on do rodziny Drzymałów. Nieopodal tego gospodarstwa mieszkańcy gminy postawili głaz upamiętniający znaną w całej Polsce postać. Tam również złożyliśmy wiązankę kwiatów.

W podziękowaniu za przybliżenie miejsc pamięci oraz opiekę, gospodarze otrzymali od nas pamiątkowy wazon, namalowany specjalnie na tę okazję przez Panią Teresę Adamczak, książkę Pani Gabrieli Hoffmann pt. „Kalendarium dziejów wsi i miasta Rakoniewice”, kartkę okolicznościową o Michale Drzymale oraz wydanie specjalne Wiadomości Rakoniewickich wydanych z okazji 35-lecia Towarzystwa.

Warto zaznaczyć, iż wycieczka została zorganizowana dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wielkopolskim.