EDMUND FRANCUSZKIEWICZ ur. 2.11.1921 r. w Ostrowie, syn Walentego (z zawodu policjanta) i Weroniki z domu Pachciarz. Szkołę podstawową ukończył w Nowych Skalmierzycach. W latach 1935 – 1939 uczęszczał do Gimnazjum Męskiego w Ostrowie, po wybuchu II wojny światowej przerwał naukę. Podczas okupacji zaangażowany w prowadzoną przez grupę gimnazjalistów akcję ratowania sprzętu należącego do Szkolnego Klubu Sportowego „Venetia” i około 300 książek z biblioteki gimnazjalnej. W maju 1940 roku aresztowany przez gestapo i osadzony z grupą kolegów w obozie koncentracyjnym w Dachau. Przebywał w nim od 26 maja jako więzień polityczny o numerze 12338. Aktywnie działał w obozowym ruchu oporu tzw. Klubie polskim. Pracował jako sanitariusz w obozowym szpitalu. Pełnił tę funkcję jeszcze po oswobodzeniu obozu w dniu 29 kwietnia 1945 roku przez wojska amerykańskie.
Po powrocie do kraju podjął przerwaną naukę w Gimnazjum Męskim w Ostrowie, w klasie licealnej o profilu humanistycznym (matura w styczniu 1946). Następnie podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego (dyplom lekarza medycyny w 1954). Pierwszą pracę podjął w Szpitalu Rejonowym w Opalenicy. W lutym 1955 roku został skierowany do Ośrodka Zdrowia w Rakoniewicach, gdzie objął stanowisko kierownika. Pracował tam do końca życia. Działał w Związku Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych, w ZBoWiD i PCK. Od 1955 roku pełnił funkcję wiceprezesa Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolsztynie. Był również członkiem zarządu Koła Przyjaciół Harcerzy w Rakoniewicach oraz członkiem TMZR.
W roku 1948 założył rodzinę z Marią z domu Długaszewską. Wychowali córkę Danutę (lekarza pediatrę).
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami resortowymi. Zmarł 12 października 1983 roku na zawał serca w samochodzie, podczas wizyt domowych. Został pochowany w Ostrowie Wielkopolskim, a obecnie prochy spoczywają na cmentarzu w Rakoniewicach.
We wrześniu 2008 roku, z okazji 25-lecia jego śmierci, Towarzystwo Miłośników Ziemi Rakoniewickiej zorganizowało spotkanie poświęcone temu wybitnemu lekarzowi z udziałem jego rodziny.
Tekst na podstawie opracowania p. Gabrieli Hoffmann „Życie i działalność Edmunda Francuszkiewicza”. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania w 2008 r.