09 maja 2016 roku na rakoniewickim rynku miała miejsce wspaniała uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej byłemu rakoniewiczaninowi Gen. Brygady Janowi Dieringowi Podhorskiemu.

W czwartkowe przedpołudnie zaproszeni goście, oraz mieszkańcy Rakoniewic korzystając z zaproszenia Burmistrza dr Gerarda Tomiaka, oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Rakoniewickiej zebrali się przed budynkiem nr 31, gdzie po odśpiewaniu hymnu i krótkim powitaniu byli świadkami symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonanej osobiście przez Gen. Bryg. Jana Dieringa Podhorskiego, oraz burmistrza dr Gerarda Tomiaka. Następnie przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rostarzewa uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta do Sali Warsztatów Terapii Zajęciowej, gdzie Generał podczas dłuższego wystąpienia dzielił się swoimi wspomnieniami m.in. z lat kiedy był mieszkańcem Rakoniewic, oraz okresu II wojny światowej. Na zakończenie wystąpienia Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Rakoniewickiej Pani Krystyna Pietrzak wraz z Burmistrzem Rakoniewic dr Gerardem Tomiakiem podziękowali głównemu bohaterowi uroczystości pięknym bukietem kwiatów. Po części oficjalnej przy filiżance kawy obecni goście z wielkim podziwem dyskutowali o historiach i ciekawostkach z życia Generała, oraz mieli okazje do osobistej z nim rozmowy. Dodatkowych wspomnień i wzruszeń przysporzył oryginalny dziennik szkolny z przed II wojny światowej, w którym widniało nazwisko Generała Dieringa, jego siostry, oraz przyjaciół z lat szkolnych.

Warto zaznaczyć, iż z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej nasze towarzystwo przygotowało kartkę okolicznościową poświęconą osobie Generała Podhorskiego.

Kartka okolicznościowa poświęcona gen. Podhorskiemu

Generał Brygady Jan Diering Podhorski, żołnierz wyklęty, pseud. Zygzak urodził się 21.06.1921 roku w Budzyniu (pow. Chodzież). Od 1926 roku wraz z rodziną mieszkał w Rakoniewicach na rynku w budynku nr 31. W Rakoniewicach również skończył szkołę podstawową, oraz wstąpił do swojej pierwszej drużyny harcerskiej ZHP im. T. Kościuszki. Po uczestnictwie w kampanii wrześniowej i ucieczce z jenieckiego transportu powrócił do Rakoniewic, gdzie został aresztowany i osadzony w gestapowskim więzieniu w Wolsztynie z którego także zbiegł. W następnych latach działał w konspiracyjnej drużynie ZHP (sekcja wydawnicza i sabotażowa). Od 1942 r. działał w konspiracyjnym Związku Jaszczurczym na terenie Generalnej Guberni, oraz równolegle w Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu Warszawskim jako dowódca plutonu szturmowego w pułku NZS „Sikora”, oraz zastępca dowódcy plutonu szturmowego w batalionie AK „Miłosz”. Po II wojnie światowej i powrocie z niewoli został skazany na łącznie siedem lat więzienia, z czego po amnestii trzy lata spędził w więzieniu we Wronkach (do grudnia 1949 r.)