Minęło zaledwie 6 miesięcy od promocji książki pt. „Jabłonna i okolice na przestrzeni wieków” (oficjalna promocja 14.10.2016 – tutaj relacja »), która wyszła spod pióra Edwarda Laskowskiego, a na półkach w naszych domach zasłużone miejsce znalazła kolejna pozycja tego samego autora.

„Ocalić od zapomnienia. Nasz dom utracony na kresach wschodnich” to książka wyjątkowa, bo jest swoistą retrospekcją. Jeśli ktoś przeczytał biografię Józefa Laskowskiego – ojca Edwarda Laskowskiego, która nie tak dawno została opublikowana na stronach portalu historiarakoniewic.pl, artykuł tutaj » – ten z pewnością powinien sięgnąć po tę pozycję. Ponieważ wspomniana biografia jest tylko namiastką tego co czeka nas w „Ocalić od zapomnienia…”.

W książce znajdziemy mnóstwo zdjęć, opisów, relacji i wspomnień.

Ocalić od zapomnienia. Nasz dom utracony na kresach wschodnich.

Autor opisuje m.in. najważniejsze miejscowości związane z jego dzieciństwem i dzieciństwem jego najbliższych: Trójca, Zabłotów, Śniatyn, Gwoździec, Horodenka, Stanisławów i Kołomyja.

Znajdziemy w niej również wiele dramatycznych, a momentami wręcz tragicznych opisów losów Polaków i mniejszości żydowskiej.

Tyle mogę napisać po pobieżnym przejrzeniu najnowszego dzieła Edwarda Laskowskiego. Na rzetelną recenzję przyjdzie jeszcze czas. Bez wątpienia książka zasługuje na przeczytanie i wyciągnięcie wniosków. Szczególnie w momencie, gdy tak wiele mówi się na temat wydarzeń związanych z ludobójstwem na obszarze byłego województwa wołyńskiego II RP.

Dla zainteresowanych zamieszczamy fragment rozdziału pt. „Trójca w ogniu. Eksrepatriacja na zachód”. Pobierz fragment książki »

Książkę – wraz z autografem – można nabyć bezpośrednio u autora.

Dariusz Wajs